Co się wydarzyło w ostatnim tygodniu w świecie krypto? Jaki miało to wpływ na wizerunek walut i ich kurs? Co będzie się działo we wrześniu i niedalekiej przyszłości?

Z pewnością uwagę zwraca spory spadek kursu Bitcoina. Zjazd z okolic 44 000 zł do 38 000 zł. Trend znany od lat, że “jak Bitcoin spada to wszystko spada” aktualny cały czas. Choć znajdą się wyjątki, tu obronił się Tron. Tak duże spadki czy wzrosty zawsze przyciągają aktywność mediów i użytkowników.

Do dalszego czytania polecam:


Wysokie opłaty do sieci

Spadki zaznaczyły się również w opłatach za transakcje w sieci Ethereum. Średni koszt za wypłaty był w okolicach 15$, ale bywały transakcje po 30$ za wypłatę!

Wysokości opłat nie są jest wymysłem ani giełd, ani też błędem sieci. Taka sytuacja jest konsekwencją rozwoju kryptowalut. Boom na DeFi (Decentralised Finance), wykorzystujący właśnie sieć Ethereum, jest najczęściej wskazywany jako przyczyna wysokich opłaty i problemów z przepustowością sieci. Jednak wciąż rosnące koszty przelewów - rekordowa opłata za transfer do yearn.finance wynosząca 120$ - sprawiły, że przestało się to opłacać. Opłaty zaczęły przewyższać zyski i użytkownicy kryptowalut zaczęli wstrzymywać się z przelewami. Masowa reakcja wpłynęła na obniżenie kosztów i powrót do cen z okresu wakacyjnego. Oby na dłużej.


Czy może być taniej?

Twórca sieci Etherum - Vitalik Buterin - twierdzi, że cała ta machina napędowa rozpędziła się na tyle, że raczej już nie wyhamuje i konieczne będą nowe rozwiązania by zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości. Nie ma też co liczyć na opłaty poniżej 1$, jak to było jeszcze do niedawna.

Więcej na ten temat znajdziecie w poniższych artykułach:

Do nowych rozwiązań uciekają się właśnie twórcy Tethera, którego od września znajdziecie na BitBay. Pierwszym tzw. “swapem” było przeniesie 3 mln USDT do sieci OMG. Takie wydarzenie spowodowało wystrzał ceny z 7 do 36 zł. Drugie przeniesienie to 50 mln USDT do sieci EOS, również z takim samym skutkiem dla jego ceny.

Polecam do poczytania


Tron

Tron nie pozostaje w tyle i już od dawna trwały prace by właśnie w takim momencie światło ujrzało Justswap. Skopiowane niemal 1:1 DeFi tylko oparte na sieci Tron i tokenach TRC20. To właśnie spowodowało, że Tron obronił się przy spadkach cen.


Halving Lisk

2020 rok bogaty jest w bardzo ważne wydarzenia dla kryptowalut - halvingi, które oznaczają podział nagrody dla górników za wykopywanie bloków i utrzymywanie węzłów sieci.

Najważniejszym halvingiem był oczywiście podział nagrody w sieci Bitcoin - z 12,5 na 6,25 BTC za blok. Był bardzo ciekawy pod względem ceny samego Bitcoina, ale także różnych innych wydarzeń, jak to, że górnicy Bitcoin Cash przed samym halvingiem przerzucili się na kopanie Bitcoina by zdobyć jeszcze, jak najwięcej nagród.

I właśnie przed nami kolejny halving. Pod koniec września podział nagrody będzie miał miejsce w sieci Lisk. Wynagrodzenie dla górników zostanie zmniejszone z 2 do 1 LSK. Patrząc historycznie, być może i tu pojawi się choć chwilowa nadzieja na wzrost kursu.


Rozłam w sieci BCH

W listopadzie natomiast, będzie miał miejsce rozłam w sieci BCH. Bitcoin Cash oparty na węźle Bitcoin ABC odłączy się. Ta sytuacja może doprowadzić do tzw. forku sieci, czyli rozdzielenia węzłów. Jeśli nie wszyscy górnicy odłączą się od Bitcoin ABC to może powstać nowa waluta - ABC Coin. Na razie trudno ocenić jaki będzie rezultat rozłamu. O możliwych scenariuszach napisała redakcja Bitcoin.com:


W kryzysie inwestorzy wybierają Bitcoina

Na koniec dobra wiadomość. Spada ogólne bezrobocie, a czas kwarantanny pokazał, że inwestorzy na równi ze złotem i innymi aktywami wybierali Bitcoina. To świetny “awans” dla samej waluty. Przetrwał marcowy kryzys i jeszcze zyskał w oczach analityków rynku.