Prali pieniądze? Zdjął maskę w Białym Domu?

BitMEX money laundering

Amerykański Departament Sprawiedliwości i Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC - Commodity Futures Trading Commission) skierował przeciwko giełdzie BitMEX poważne zarzuty. Platforma podobno złamała przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz nie prowadziła praktyk pełnej weryfikacji klienta. Co więcej, departament twierdzi, że giełda prowadziła działalność bez zgody CFTC,a właściciele giełdy naruszyli ustawę o tajemnicy bankowej.

Po ogłoszeniu zarzutów spora część inwestorów zamknęła swoje pozycje na tej platformie i wypłaciła środki. Szacuje się, że z giełdy zniknęło nawet 37 000 Bitcoinów. Ponad 30% tych środków wpłynęło na Binance i Gemini.

Pełną treść oskarżeń CFTC zamieścił portal bithub.pl:

Problemy BitMEX
Masowe wypłaty z BitMEX po zarzutach CFTC


Firma CipherTrace (twórca rozwiązań przeciwko praniu pieniędzy) przygotowała raport na temat przestrzegania standardów AML i KYC. Europa jest największym dostawcą usług wirtualnych aktywów (VASP - Virtual Assest Service Providers). Po niej jest Azja i Ameryka Północna. Okazuje się, że ponad połowa giełd nie ma poprawnych zasad weryfikowania klientów. Szczególnie wyraźnie widać palce skierowany w stronę Rosji, w której około 80% giełd nie posiada procedur w tym obszarze.

Raport CipherTrace

Prezydent USA - Covid 19

Donald Trump oznajmił na swoim Twitterze, że on i Pierwsza Dama - Melanie Trump uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa. Podzielenie się tym faktem ze światem na giełdach nie wywołało spektakularnych lawin, tzw. spadających noży. Bitcoin zareagował około 200$ spadkiem kursu.

Rynek kryptowalut szybko odpowiedział sytuacje w USA. Na Uniswap pojawił się “Indeks zdrowia Trumpa” (Trump Health Index - THI). Reakcja ceny jest zbieżna z tweetami Prezydenta. Indeks początkowo zanotował spadek na wieść o koronie, ale gdy tylko poczuł się lepiej to THI poszedł do góry.

Obecnie głowa państwa jest już w Białym Domu, gdzie zaraz po powrocie maseczka została zdjęta. Medialnie nie obiło się to bez echa, jednak rynki zareagowały delikatnymi wzrostami.

Trump ma koronawirusa
THI - Trump Health index
Trump już w Białym Domu

W nawiązaniu do nowych tokenów, pamiętacie jeszcze ATARI? Firma w obecnych czasach bazuje już tylko na nazwie. Większość lub wszystkie projekty realizowane są przez podwykonawców, a jedynie sygnowane logiem producenta. Jednak nie stoi na przeszkodzie by szukać dochodów również w blockchain. W listopadzie ma pojawić się token ATRI.

ATARI wprowadza token ATRI

Wrzesień opłacił się górnikom

Eksplozja popularności DeFi, gas w granicach nawet 700. Górnicy zainkasowali niemały zysk. Obliczono, że z samych opłat transakcyjnych do sieci wyszło 166 milionów dolarów. Kopiący Bitcoina zarobili “tylko” 26 milionów dolarów.

Górnicy ETH zarobili we wrześniu 166 mln $

Na ten moment sytuacja wokół DeFI uspokoiła się i ceny znacznie spadły. I tak, w szczycie za jeden dzień górnicy zgarnęli około 15 milionów dolarów za opłaty. Natomiast w spokojny dzień już ta wartość spadła do 2 milionów dolarów. Średni koszt transferu z 11 dolarów spadł do nieco ponad 2.

Opłaty w sieci ETH znacznie spadły

Ludzie kupują za kryptowaluty

Przeprowadzono ankietę na 35 000 inwestorów, której celem było sprawdzenie czy za kryptowaluty dokonują zakupów. 70% badanych opowiedziała się, że tak. Prym wiodą zakupy innych tokenów, ale także konsumpcja. Żywność, rozrywka, ubrania.

W dodatku ktoś ruszył 50 BTC z adresu, na którym leżały sobie spokojnie od 10ciu lat. Czas w końcu coś kupić?

Ankieta - co ludzie kupują za kryptowaluty
Ruch na 50 BTC od 2010 roku