Co się dzieje w czołówce kryptowalut?

Bitcoin powyżej 43 000 złotych

Po kilkunastu dniach stagnacji kurs króla poszybował do góry. Ponownie przebił psychologiczną granicę 11 tysięcy dolarów. I utrzymuje się powyżej niej. Powody ku temu mogą być różne. Mogły na to wpłynąć wybory prezydenckie w USA. Donald Trump nie ma już Covid, a jego przeciwnik Joe Biden jest zwolennikiem Bitcoina. Mógł to być powrót pandemii. A także wydarzenia wokół giełdy BitMEX. Cena - według Bloomberg powinna rosnąć niezależnie od wyborów. Nie mniej fakt zakupu BTC za 50 milionów dolarów przez firmę SQUARE z pewnością wpływa na cenę.

BTC po 11 000 USD
Rywal Donalda Trumpa zwolennikiem krypto
50 mln dolarów za BTC

W parze ze zmianami ceny idą duże ruchy na Bitcoinie. Zauważono, że ktoś przelał coiny z adresu, który nie wykazywał aktywności od 10-ciu lat. Dokładnie 1050 BTC w 21 paczkach po 50 BTC. Zdarzenia takie przykuwają uwagę firm śledzących transakcje. W głowach wielu obserwatorów rynku pojawiło się pytanie “ Czy to aby nie sam twórca dokonuje tych ruchów?”. Również haker, który w 2016 roku włamał się na giełdę Bitfinex przetransferował, 21 milionów dolarów w BTC.

1050 BTC w paczkach po 50 BTC
Haker Bitfinex

Kim jest twórca Bitcoina

Wciąż ogromną zagadką jest także sam twórca BTC. Sporządzono listę potencjalnych kandydatów, skrywających prawdziwą tożsamość legendarnego Satoshiego Nakamoto. Poza najczęściej wspominanym Craig’em Wrights na liście są: Adam Beck, Wei Dai, Dorian Nakamoto, Ian Grigg, Shinichi Mochizuki, Nick Szabo, Hal Finney oraz programista, ale i kryminalista Paul Le Roux. Czy któraś z tych hipotez okaże się prawdziwa?

7 osób, które mogą być Satoshi Nakamoto
Paul Le Roux, jako jeden z kandydatów na twórcę BTC

Ceny za opłaty ETH w dalszym ciągu uniemożliwiają rozwój tokenom

Rozpędzony już pociąg DeFi prędko nie wyhamuje, a nawet przewiduje się kolejne wzrosty. Sushiswap, który powstał na początku września w jeden dzień spowodował wzrost opłat. Nie powinno winić się górników za chciwość. Dostrzeganie takich okazji wynika z natury ludzkiej.

ETHigh Gas Fees Prevent Ethereum From Being Ethereum

Analitycy uważają, że ETH może osiągnąć pułap około 2000 dolarów już na początku 2021 roku. Wnioski takie pojawiają się chociażby po przeanalizowaniu wykresu BTC 2014 - 2015, na którym doszukano się podobnych zachowań do tych, które obecnie obserwujemy na rynku ETH.

ETH po 2000 USD