Czy ten tydzień należał do kilku giełd?

Twórca giełdy OKEx zatrzymany przez policję

Xu Mingxing został zatrzymany w zeszłym tygodniu. Po tej informacji, platforma wstrzymała wypłaty. Sytuacja była owiana tajemnicą. Czy twórca giełdy jest jeszcze jej członkiem? Kiedy tak naprawdę został zatrzymany? Czy tydzień temu i do pory nie wyszedł na wolność? Czy może dzień przed blokadą wypłat? Oczywiście fakt blokady wypłat odbił się na kursie BTC. Cena szybko spadła o 350 dolarów. Giełda OKEx to jedna z czołowych platform wymiany. Jak dowiecie się w późniejszym wpisie to hot 5. Mimo blokady wypłat dopatrzono się, niestety fałszywej, wypłaty na 96 milionów dolarów. Najnowsze newsy na Twitterze OKEx donoszą, że wypłaty zostały już oficjalnie przywrócone. Giełda zapowiada szereg niespodzianek, ale prosi także o większą czujność i bezpieczeństwo swojego konta. Czy to jednak mógł być atak?

OKEx wstrzymuje wypłaty
Binance wykorzystuje sytuacje w kwestii OKEx
24 godziny po wstrzymaniu wypłat na OKEx
Blokada wypłat, a ktoś przelewa 96 mln dolarów na OKEx
Twitter OKEx

BitMEX po niedawnych zarzutach o praniu pieniędzy, postawionych trzem właścicielom i pięciu współpracującym z nimi podmiotom, ogłosił na blogu obowiązkową weryfikację. Wszyscy użytkownicy giełdy muszą zrobić pełną weryfikację KYC do 5 listopada. Jeśli tego nie zrobią to do 4 grudnia, giełda zablokuje im możliwość wypłat. Taka sytuacja może sprawić, że giełda upadnie całkiem lub straci swoją dotychczasową pozycję. Choć scenariusz może być jeszcze zupełnie inny. Jak myślicie?

Weryfikacja BitMEX

BTC-e już nie wyłączy wypłat bo tej giełdy nie ma. Ale wróciły wiadomości o jej właścicielu - Alexandrze Vinnik’u. To rosyjski programista, któremu przypisuje się stworzenie ransomware o nazwie “Locky”. Celem jego ataków były firmy, które traciły dane albo płaciły okup - często w BTC. Środki były następnie prane przez BTC-e. Szacuje się przepraną wartość na 88 milionów dolarów, a łącznie innymi kanałami 157 milionów dolarów. Sprawca ma zarzuty we Francji, USA i Rosji.

Twórca BTC-e przed wyrokiem

Jak widzicie, na platformach obraca się bardzo dużymi kwotami. Przygotowano statystykę według, której tylko 5 giełd przechowuje ponad 10% wszystkich Bitcoinów. Daje to wynik prawie 2 milionów Bitcoinów. Wynika z tego, że wciąż sporo ludzi trzyma środki na giełdzie, a nie na zewnętrznych portfelach.

Coinbase przechowuje najwięcej Bitcoinów

A co na to BitBay? A BitBay dostał pełną estońską licencję. Przeszedł szereg audytów właśnie pod kątem AML, KYC i musi spełniać obowiązujące normy.

BitBay otrzymał pełną licencję

BTC w górę

Po newsie o blokadzie wypłat na OKEx Bitcoin chwilowo mocno spadł, ale szybko odbił się. I teraz przebił granicę 12 000 dolarów. Nie wygląda by chciał się zatrzymać. Różni analitycy szacują, że psychologiczna bariera teraz to 13 000. Potem już możliwe nowe ATH. Niektórzy twierdzą, że może to nastąpić już pod koniec roku lub na początku przyszłego. Czyli za około 3 miesiące.

ATH na BTC za miesiące

Do tej pory przez lata obserwowaliśmy, że kiedy Bitcoin rósł to reszta też rosła. Jak król krypto szedł do góry tak altcoiny też. Jak spadał tak cała reszta też. A w obecnej chwili obserwujemy odwrotny trend. Bitcoin rośnie, a altcoiny spadają. Duży opór temu stawia jednak Chainlink. Najnowszym członkiem tego projektu został Ben Chan. Ben pracował w BitGo - jeden z głównych operatorów dla portfeli kryptowalut - a teraz przeszedł do Chainlink. Dodatkowo pojawiła się nowa teoria spiskowa na temat współzałożyciela Chainlinka. Serqey Nazarov stał się kolejnym podejrzanym o bycie samym twórcą Bitcoina - Satoshim Nakamoto.

Chainlink wzmacnia szeregi o członka BitGo
Nowy typ na Satoshiego Nakamoto

Bitcoin kusi kursem, a sieć Ethereum niskimi opłatami za przesył. Ceny wreszcie opadły do tych sprzed boomu DeFi.

Tańsze opłaty ETH

Portal beincrypto przedstawił także 5 ciekawych sposobów na pasywne zarabianie na krypto. Można stake’ować waluty - co zaraz będziemy obserwować kiedy wejdzie ETH 2.0 na algorytmie PoS. Dwie dalsze opcje są związane z DeFi. Kopanie krypto także wciąż się opłaca. Oraz system cashback. Kryptowaluty mogą wracać za robienie zakupów w określonych punktach.

Pasywny dochód krypto

Pamiętacie wzmiankę o tokenie ATARI kilka tygodni temu? Otóż oficjalnie startuje 29 października i będzie na giełdzie exchange.bitcoin.com

Token ATARI 29 października

“Trutka na szczury”

Świetny artykuł przedstawił portal bithub.pl na o przekonaniach sprzed lat. Dotyczy oczywiście kryptowalut, ale w odniesieniu do tego, co sądzono o innych rzeczach. Komputer na przykład. Tytuł trutki na szczury przypadł Bitcoinowi w 2018 roku z ust Warrena Buffeta. A o komputerze sam szef IBM powiedział kiedyś tak: “Myślę, że na świecie jest rynek zbyt dla może 5 komputerów”. Kto teraz nie ma komputera? Smartfon to także mały komputer. Czy myślicie podobnie, jak Warren Buffet, że Bitcoin nie przetrwa próby czasu? Czy może będzie tak samo ważny i stanie się codziennością?

10 przekonań z przeszłości