Kto wygra wybory w USA? Jak wyniki wpłyną na cenę Bitcoina?

Płatności Bitcoinem przez Paypala

Po tym newsie świat krypto oszalał. Cena poszybowała mocno w górę. Gigant płatności-PayPal z ponad 340 milionami użytkowników i kwartalnym obrocie ponad 220 milionów dolarów wprowadzi także kryptowaluty. Wspierane będą BTC, BCH, LTC i ETH. Jedną z pierwszych osób, które publicznie oświadczyły, że dokonają zakupu BTC przez PayPala, jest Jeremy Allaire. Jeremy jest założycielem firmy Circle, która stworzyła m.in. stablecoin USDC. Na początku usługa skierowana będzie dla klientów w USA. Następnie już wyjdzie na świat i dostępna będzie bezpośrednio z kont PayPal oraz platformy Venmo.

Płatności krypto przez PayPal
Pierwsze zakupy BTC przez PayPala
Kilka słów od dyrektora generalnego PayPala

Narodziny w kryzysie

Bitcoin świętował swoje 12-lecie. 31 października 2008 roku pojawił się whitepaper waluty. Był to rok światowego kryzysu gospodarczego. Tak, to ten kryzys, który się w Polsce nie udał. Wówczas nasze PKB wzrosło o 1,7%, podczas gdy reszta świata była na sporym minusie. Krach na giełdzie, upadek 140 banków w samym USA, w tym Lehman Brothers. Najlepiej opisze ówczesną sytuację cytat z bithub.pl

“Kryzys finansowy odkrył prawdziwą naturę największych banków komercyjnych USA i agencji ratingowych, które okazały się instytucjami finansowymi oszukującymi swoich klientów.”

Odpowiedzią na tę sytuację był Bitcoin. W obecnym kursie Bitcoina doszukano się także prezentu z tej okazji. BTC przebił 14 000 dolarów. I wiele na to wskazuje, że zbliży się do swojej ceny z końca 2017 roku.

Bitcoin odpowiedzią na kryzys z 2008 roku. To już 12 lat.
Prezent - BTC po 14 000 dolarów

Oczywiście wokół Bitcoina przy tak wysokiej cenie wiele się dzieje. Wewnątrz sieci pojawiły się bardzo duże opłaty za transakcje. Sięgały nawet 11 dolarów. Wysoki kurs to duży wolumen transakcji, te zaś zapychają tzw. mempool - powstaje kolejka. Górnicy, by wykonać transakcje żądają większych opłat i tak tworzy się błędne koło. Ale to w samej sieci, a co słychać w szerokim świecie?

JP Coin

JP Morgan jeszcze 3 lata temu uważał BTC za bańkę i nie chciał mieć nic wspólnego z blockchainem. Dziś ma swojego coina JP Coin. Bitcoin wzbogacił się o nowy węzeł firmy Microstrategy, która dokonała zakupu BTC za 425 milionów dolarów. Szef Twittera oraz Square - Jack Dorsey, kupił BTC za wartość 50 milionów dolarów. I takich doniesień ze świata jest wiele. Dobrze opisał to Parkiet.com. Facebook ponownie zakazał hasztagu Bitcoin.

Opłaty na BTC w górę

JP Coin

Microstrategy pełnym węzłem BTC

FB banuje hasztag #bitcoin

Kto stworzył Bitcoina?

Poszukiwania prawdziwego Satoshiego Nakamoto nie ustają. Teraz wszystkie reflektory zwrócił się w stronę Johna Forbesa Nasha Jr., amerykańskiego ekonomistę i laureata nagrody Nobla. Pisał on między innymi artykuły o “idealnych pieniądzach” w latach 1994-2008. Wiele przypuszczeń dotyczących tożsamości twórcy Bitcoina zwraca uwagę, że Satoshi Nakamoto mógł być nazwą grupy geniuszy, w skład której mógł wchodzić sam Nash.

John Nash podejrzewany o bycie twórcą blockchain

Czego obawiają się posiadacze krypto?

Obaw co do kryptowalut nie brakuje. Portal bithub.pl przyjrzał się dokładniej temu zagadnieniu. Czego można się obawiać posiadając kryptowaluty? Ankietowani wskazali na takie aspekty jak spadek ceny do zera, upadek giełdy lub utratę dostępu do konta. Po więcej odsyłam Was na portal Bithub.

Obawy z posiadania kryptowalut

Wybory w USA

Wybory prezydenckie mogą znacznie wpłynąć na rynki, także krypto. W USA trwa właśnie liczenie głosów po wyborach. Kandydaci to Donald Trump oraz Joe Biden. W chwili pisania tekstu lekko na prowadzeniu jest Joe Biden. Jaki wpływ może mieć kandydat na kryptowaluty? Ogromny. Donald Trump podczas swojej kadencji chciał zakazu kryptowalut. Nie wprowadził jednak deklaracji w życie . Joe Biden przyjmował natomiast w 2016 roku datki w Bitcoinie, a w jego sztabie ma zwolenników promujących blockchain. Czas pokaże. Wybory w Stanach będą również kluczowe dla kondycji dolara.

Wybory USA 2020

Dolar dolar dolar...

Banki centralne interesują się kryptowalutami

Europejski Bank Centralny podał pod publiczną dyskusję pomysł stworzenia cyfrowego euro. Władze CBDC słusznie zauważyły, że inne banki centralne już rozważają wprowadzenie cyfrowych walut. Sytuację skomentował także słynny CZ, właściciel giełdy Binance, który zwrócił uwagę, że dobrze zaprojektowana cyfrowa waluta może nawet wyprzeć Bitcoina. Duża promocja innej szybszej, tańszej i bardziej otwartej waluty niż Bitcoin może położyć kres BTC.

CBDC pyta o cyfrowe euro

Na zakończenie, chciałbym docenić twórczość społeczności kryptowalutowej. Widać postępujący lockdown w Polsce służy kreatywności. Brawo Mike :)

Inwokacja "Poezja kryptowalutowa"