Co wydarzyło się w sieci Ethereum? Czy Donald Trump przegrał?

Rozpad bloku ETH

11 listopada doszło do niezwykłego zdarzenia w sieci Ethereum. Nastąpił krótkotrwały podział łańcucha, nazwany “niezapowiedzianym hard forkiem”. Jak do tego doszło? Infura - jeden z głównych dostawców infrastruktury zauważył nieprawidłowości w działaniu swoich systemów. Klient zaczął mieć nieaktualne bloki. Infura korzysta z węzła geth (go-ethereum). Wersja tego węzła nie była aktualna. Jak tłumaczy Infura w oficjalnym stanowisku - pogoń za najnowszymi wersjami nie zawsze była dobra. Często najnowsze wersje powodowały problemy ze stabilnością. Nauczeni doświadczeniem woleli mieć sprawdzone i stabilne rozwiązanie, a aktualizację do najnowszej wersji wykonać w tym miesiącu. I tak używali wersji z grudnia zeszłego roku. Pewien badacz węzła już 2 lata temu znalazł 2 krytyczne błędy - w tym właśnie błąd konsensusu. Najnowsza wersja węzła geth nie posiadała już tych błędów. Infura korzystała jednak ze starszej wersji i właśnie dziś wyszło na jaw co może się stać. Blok 11234873 rozpadł się i powstały 2 łańcuchy bloków. Dlatego właśnie Infura zauważyła, że jej węzeł ma nieaktualne bloki. Finalnie zostało wykopanych 14 bloków w drugim łańcuchu. Początkowo nie było wiadomo o co chodzi - skąd 2 łańcuchy, może to atak 51%? Giełdy zaczęły blokować obsługę ETH. Po ujawnieniu informacji Binance odblokował obsługę ETH, ponieważ posiada własny węzeł. Nie korzysta z geth. BIttrex natomiast odblokował obsługę wpłat i wypłat dopiero po przedstawieniu oficjalnego oświadczenia Infury o zajściu. Dopatrzono się także, że podobne zdarzenie miało 7 lat temu na Bitcoinie.

Infura - oficjalne stanowisko
Rozpad bloku ETH

Trump nie wygrał

Mimo tego, że od wyborów minęło już kilka dni to wciąż trwa liczenie głosów. Na ten moment wybory w USA wygrał Joe Biden. Donald Trump jednak nie odpuszcza i zarzuca fałszerstwo wyników w niektórych stanach. Wybory w USA są ważne dla całej gospodarki światowej, w tym również dla kryptowalut. Trump chciał zakazu kryptowalut w 2018 roku, ale ostatecznie nie zrealizował swoich zamiarów. Joe Biden jest uznawany za większego entuzjastę kryptowalut, ale czy deklaracje przełożą się na decyzje nowej głowy Stanów Zjednoczonych? Czas pokaże.

Joe Biden 46 prezydentem USA
Biden - co z krypto

Kryptowaluty to przyszłość

Właściwie to cyfrowe waluty banków centralnych - CBDC. Światowej klasy ekonomista i laureat Nagrody Nobla Nouriel Roubini powiedział:

„Nie tylko nie będziesz potrzebował kryptowalut, ale nie będziesz potrzebować nawet Venmo. Nie będziesz potrzebował nawet konta bankowego. Ani nawet czeku. A wielką rewolucją, której będziemy świadkami w ciągu najbliższych trzech lat, będą cyfrowe waluty banku centralnego”

Czy CBDC mogą być zagrożeniem dla Bitcoina i innych kryptowalut? Taki scenariusz jest prawdopodobny. Wystarczy, że Państwa je wprowadzą do obiegu, jak Chiny cyfrowego Juana, i będą je mocno promować. Waluty tego typu będą mogły być szybsze, jednak czy będą posiadały ograniczoną podaż chroniącą przed inflacją? Patrząc na decyzje banków centralnych w ostatnich miesiącach - można wątpić.

Nouriel Roubini o CBDC i BTC

Chiny spadają z pozycji lidera mining'u

Kopiących krypto nie brakuje, a Chiny pomału tracą pozycję lidera w miningu. W stawce przybywa firm z całego świata.

Chiny przestają być liderem w kopaniu