Zdrowy rozsądek w krypto? Czy Bitcoin leci na księżyc?

18 500 USD za Bitcoina

Bitcoin sięgnął kursu sprzed 3 lat - 18 500 USD. Wielu z tych, którzy “utknęli” 3 lata temu teraz wracają po swoje. Dodatkowo duże firmy inwestują w BTC. W dobie pandemii państwa wciąż dodrukowują pieniądze, a Bitcoin powraca do masowej świadomości jako ucieczka od rosnącej inflacji. Toczą się również dyskusje, czy Europejski Bank Centralny w 2021 da zielone światło projektowi cyfrowego euro.

BTC powyżej 18 000 USD
Cyfrowe euro może w styczniu 2021?

PayPal wprowadza kryptowaluty

Do inwestowania w kryptowaluty zachęcają również decyzje PayPal. Handel kryptowalutami za jego pośrednictwem to już fakt. Na ten moment tylko USA. Świat w 2021 roku. PayPal w zakresie usług związanych z krypto otrzymali także warunkową licencję BItlicense wydaną przez nowojorski Departament Usług Finansowych.

Trading krypto na PayPal

Fork Bitcoin Cash

Opłaty były jednym z głównych powodów, dla którego Bitcoin Cash doświadczył hard forka. Scentralizowani programiści ABC chcieli wprowadzić 8% podatek pobierany od górników. Pomysł nie spotkał się z uznaniem. Przez długi czas trwały spekulacje czy w wyniku hard forka pojawi się nowa waluta. 15 listopada łańcuch się podzielił. W chwili pisania tego tekstu tylko jeden nieznany górnik (unknown) wykopał kilka bloków łańcucha BCHA. Wszyscy kopią właściwy łańcuch BCHN. Drugim wydarzenie był upgrade sieci, w którym to większość zadecydowała właśnie o odłączeniu się od ABC. Teraz sieć jest niezależna, wróciła do starej oficjalnej strony i może się dalej rozwijać.

Historyczny moment w BCH

Kwant vs Bitcoin

Michael Saylor - CEO Microstrategy, został zapytany, czy komputer kwantowy* zagrozi Bitcoinowi. Ostatnio Microstategy zainwestowało ponad setki mln dolarów w BTC i stało się także węzłem tej waluty.

*Technologia kwantowa różni się od znanej nam dotychczas - binarnej tym, że jest wyrażona w kubitach. Kubity są w pośrednim stanie - zwanym superpozycją - między stanem 0, a 1. Nie występuje tu wybór - 0 albo 1 - tylko prawdopodobieństwo znajdowania się w tych stanach. Tym samym w splątaniu (w binarnym - układzie scalonym) kubit jest jednocześnie 0 i 1.

Saylor stwierdził, że jeśli kiedyś powstanie taki komputer to jego możliwości będą nieograniczone. Twórca, jeśli miałby złe zamiary, mógłby złamać wszystko, wywołać wojnę, obalić rządy itd. Uważa, że Bitcoin to zaledwie 0,1% bogactwa tego świata i być może ktoś sięgnąłby także po Bitcoina. Jednak w obliczu nieograniczonych możliwości Bitcoin to nic.

Michael Saylor o kwancie
Więcej o technologii kwantowej