Pewnie nieraz zdarzyło Ci się zauważyć, że kupiłeś lub sprzedałeś jakąś walutę w najgorszym możliwym momencie. W danej chwili trudno jest określić, czy cena jest zbyt wysoka, czy zbyt niska. Patrząc po fakcie na wykres widzimy to o wiele wyraźniej, co może skutkować pojawieniem się dysonansu podecyzyjnego, czyli wątpliwości czy dana decyzja jest słuszna. Kursy kryptowalut mogą wpływać i odzwierciedlać emocje uczestników rynku i ich cechy psychologiczne.

Każdy z nas funkcjonuje zarówno na poziomie poznawczym jak i emocjonalnym. Nasze zachowanie jest zdeterminowane przez oba te obszary. Dlatego nie tylko nasza wiedza, ale także emocje mają związek z naszym postępowaniem.

W tak specyficznej sytuacji jaką są inwestycje w kryptowaluty emocje często biorą górę nad rozumem. Racjonalnie wiemy, jak należy postąpić, ale odczucia takie jak strach czy chciwość przejmują nad nami kontrolę. Najłatwiej byłoby wyłączyć emocje, ale wtedy wszyscy musielibyśmy być “psychopatami”, a i to nie gwarantowałoby nam zysków.

Osoby z dużym natężeniem psychopatii często podejmują zbędne ryzyko, nawet gdy potencjalny zysk jest minimalny. W badaniu Jones’a (2013) dotyczącym hazardu stwierdzono, że im wyższy poziom psychopatii inwestora zarządzającego kapitałem, tym częstsza utrata pieniędzy należących do innej osoby.

Można stwierdzić, że emocje to taki nasz wewnętrzny kompas. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a w inwestycjach czasem mogą odzwierciedlać ogólny nastrój panujący na rynku; czy jest on byczy, czy też niedźwiedzi. Inwestor balansuje pomiędzy strachem a chciwością, które są głównymi emocjami towarzyszącymi mu na giełdzie.Okej, ale jak zasypiać ze spokojną głową?

Opracuj własną strategię i postępuj zgodnie z nią. Określ po jakim procentowym zysku chcesz wypłacić środki. Może będzie to tylko wkład własny, a może masz na to inny pomysł?
Pamiętaj; kurs może spaść. Zaplanuj dokładnie swoje ruchy w przypadku wzrostów i spadków. Staraj się realizować swoje założenia, ale pozostań elastyczny.

Jakie korzyści psychologiczne może przynieść posiadanie strategii?

Ludzie mają tendencje do przypisywania swoich sukcesów sobie, a porażek czynnikom zewnętrznym. Strategia przede wszystkim przekieruje odpowiedzialność z JA na zewnątrz; w przypadku straty- “to strategia jest zła, a nie ja”, a w przypadku zysku “dobrze się spisałem tworząc tą strategie”. Dodatkowo, nie będziesz podejmował decyzji pod wpływem emocji, w momencie gdy Twoje myślenie może być zniekształcone przez nie.


Więcej informacji na temat psychologii tradingu znajdziesz w naszym nowym kursie: https://academy.bitbay.net/p/psychologia-tradingu


A. Fit

K. Bereżnicka