Ile tak naprawdę kosztował BTC w 2017 roku?

ATH Bitcoina

Ustalenie faktycznej ceny Bitcoina jest trudne z powodu dużej liczby giełdy, na których wycena odbywa się indywidualnie. To użytkownicy danej platformy ustalają na niej cenę. Obecna różnica w kursie to nawet kilkaset dolarów. Wynika to z dużej ilości giełd. Portal bticoin.pl przytacza wpis znanego analityka świata krypto - Lary’ego Cermaka. Lary wymienia największe giełdy i ich ATH Bitcoina. W tym roku Bitcoin kosztował w tym samym czasie na na Gemini $19 999 i Bitstamp $19 666. CoinMarketCap podaje, że najwyższą jak do tej pory cenę BTC uzyskał w 2017 i wyniosła ona $20 089.

Ile wynosi rzeczywiste ATH Bitcoina?

BTC w The Wall Street Journal

Bitcoin znalazł się na pierwszej stronie The Wall Street Journal. Przedstawiono raport na temat adopcji kryptowalut wśród inwestorów oraz w mediach. Głos zabrał też PayPal, który niedawno wprowadził w swoich usługach handel kryptowalutami:

„Ponieważ papierowy pieniądz powoli rozprasza się i znika z użycia, banki centralne, szczególnie po stronie detalicznej, będą musiały zastąpić papierowy pieniądz cyfrową walutą fiat”.

Bitcoin na pierwszej stronie The Wall Street Journal

Rekordowa kapitalizacja rynku

Ostatnie tygodnie obfitują w rekordy. Ostatnio Bitcoin osiągnął wyższą kapitalizację niż JP Morgan. 23 listopada kapitalizacja tego rynku zamknęła się na poziomie 349 milionów dolarów. Kapitalizacja Bitcoina w tym czasie wynosiła 352 milionów dolarów.

Kapitalizacja BTC osiągnęła ATH i wyprzedza JP Morgan

A co dalej z Bitcoinem? Tego oczywiście nie wiadomo, jednak w ciekawy sposób zaprezentowano wpływ halvingów na cenę. Zarówno przed, jak i po tym wydarzeniu cena mocno reagowała. Do tej pory wszystkie halvingi wynosiły kurs na wyżyny.

Halvingowe świece

ETH 2.0

Niemal do samego końca nie było wiadomo czy się uda. Uruchomienie fazy 0 wyznaczono na 1 grudnia 2020. W związku z tym “zbiórkę” walidatorów wyznaczono na 24 listopada. Na 2 dni przed tym terminem było zaledwie połowa potrzebnych ETH. Nagle ku zaskoczeniu ETH zaczęły wpływać, a 25% z niezbędnej liczby wpłynęło przez ostatnie 4 godziny. Na adres odnotowano prawie 17 tysięcy wpłat opiewających na kwoty 32 ETH.

Przejście ze starej sieci na nową może trwać latami. Także uruchomienie nowego adresu Genesis (ETH 2.0 Beacon, zwany też Serenity) nie wywróci nagle sieci do góry nogami.

Obecnie przeładowana sieć Ethereum jest w stanie obsłużyć “tylko” 15 transakcji na sekundę. Ten problem nie będzie już występował w ETH 2.0. Pomoże to w skalowalności sieci i zapobiegnie wysokim opłatom w przyszłości.

ETH 2.0
Wpływ ETH 2.0 na skalowalność sieci