Ten szalony rok powoli się kończy, ale nadal zaskakuje.

Rok 2020 ważnym rokiem dla kryptowalut

Ten rok jest bez wątpienia przełomowy. Kurs Bitcoina sięgnął $20 000. Usługi związane z kryptowalutami zaczęli świadczyć PayPal, Microstrategy, Revolut czy Massmutual. Ów giganci nie boją się inwestować milionów dolarów na tzw. górce. Przejście w sieci ETH z PoW na protokół PoS -> ETH 2.0. Hard fork na Bitcoin Cash, w którym to chciwi programiści zażądali 8% górniczego podatku. Rekordowe opłaty w sieci przez DeFi i to przy kapitalizacji zdecentralizowanych finansów wynoszącej obecnie około 50 miliardów dolarów. To wszystko pokazuje, że mimo koronawirusa sieć żyje i ma się bardzo dobrze, a ekosystem wciąż się rozwija.

Przyszły rok w krypto
Bezpieczny blockchain
Krypto na Wall Street w 2021
Popularne krypto w 2021
MassMutual kupuje BTC za 100 milionów
Grayscale kupuje ETH za 74 miliony

Nie udostępniaj ekranu!

Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Im większa popularność kryptowalut, tym więcej oszustów. Zagrożenia czyhają niemal wszędzie. Ostatnimi czasy głośno jest o sytuacjach, w których przestępcy podają się za przedstawicieli giełdy, banków czy instytucji finansowych i proszą o udostępnienie ekranu. Przestępcy sprawnie wyprowadzają ofiary na manowce i okradają ich z kryptowalut lub czyszczą konta bankowe. Brzmią bardzo wiarygodnie, więc uważajcie.

Uwaga na pomocników

USA i Rosja

Koniec roku przyniósł również wybory w USA. Wygrał Joe Biden. Na ten moment nie ma jeszcze jasnych komunikatów czy ten Prezydent będzie lobbował za kryptowalutami, czy też przeciwny rozwojowi tego rynku. Nie mniej, niedawno doszło do włamania do Departamentu Stanu i hakerzy śledzili wiadomości wysłane przez pracowników. Technologia blockchain z pewnością mogłaby zapewnić większy poziom bezpieczeństwa komunikacji. Podejrzanymi w sprawie podsłuchów są Rosjanie, u których w kraju właśnie doceniono potencjał inwestycyjny kryptowalut… Władimir Putin wydał rozporządzenie, że rosyjscy urzędnicy mają zadeklarować ilość posiadanych kryptowalut w raportach majątkowych.

Biden wygrał wybory
Rosyjski włam do Departamentu

Putin i jego raport majątkowy

Rekordy wyszukiwań

Szczyt cenowy Bitcoina to nie tylko jego kurs, ale także rekordowa ilość poszukiwań w Google. Bracia Winklevoss dodatkowo podsycają zapał mówiąc, że „najmądrzejsi ludzie kupują Bitcoina”. W myśl zasady „kup i trzymaj”.

Google trends

Najmądrzejsi ludzi kupują Bitcoina

Wyrok po 6 latach

2020 przejdzie do historii jako rok zakończenia sprawy Mt.Gox. Klienci upadłej giełdy wreszcie będą mogli liczyć na zwrot środków. Na taki wyrok czekano aż 6 lat!

Mt.Gox zwróci środki

Nakamoto ostatni raz dał znać 10 lat temu

Cyberpunk 2077

Co łączy kryptowaluty z tą długo wyczekiwana grą? Manifest. Sprzeciw przeciwko zbyt dużej kontroli ze strony władz i braku prywatności. Gdzieś już o tym słyszeliście? Filozofia „Cyberpunk 2077” została zapoczątkowana już w latach 70 tych. Sama nazwa powstała w 1983 roku. Dziesięć lat później na początku ery cyfrowej powstał „The Cyberpunk’s Manifesto”. Przedstawiono w nim obawy dotyczące prywatności maili, przymusie udostępniania danych różnym instytucjom danych i transakcjach.

Cyberpunk w świecie krypto

Inwestycja w whisky

Janusza Palikot, znany przedsiębiorca rynku alkoholi, zdecydował się na tokenizację swojego najnowszego przedsięwzięcia za pomocą platformy mosaico. Sprzedaż udziałów w Beczkach Whisky ruszyła już 10 grudnia. Kolekcjonerzy dobrej whisky i zwolennicy blockchain owych projektów mogą inwestować w beczki whisky już od 100 zł. Za tą cenę rezerwują sobie pół litra pojemności w beczce, w której będzie dojrzewać 1 butelka whisky co 3 lata. W ten sposób inwestorzy mogą liczyć na zwrot z inwestycji podczas sprzedaży butelek whisky.

Tokeny za whisky