Kto pozwał Ripple? Kto grozi pogrzebem?

Ripple pozwany przez SEC

SEC (United States Securities and Exchange Commision) pozwał firmę Ripple za oferowanie nielicencjonowanych papierów wartościowych. Emitent trzeciej co do kapitalizacji kryptowaluty XRP zarzuty oczywiście odpiera. Niemniej fakt ten wpłynął na spadek ceny XRP o połowę. Dodatkowo niektóre giełdy ogłosiły, że będą delistować tę walutę. Jeśli komisja uzna XRP za papier wartościowy to wpłynie to na niezarejestrowane giełdy. I tak OSL, Beaxy i CrossTower niemal natychmiast zawiesiłī handel lub usunęły całkowicie XRP z obrotu.

SEC pozywa Ripple

NIektóre giełdy usuwają XRP

Odparcie zarzutów przez Ripple jest między innymi w artykule. “Summary of Ripple’s Wells Submission”. Współzałożyciele Ripple twierdzą, że XRP jest podobny do BTC i ETH, ale lepszy w akceptacji. Jest też odporny na zcentralizowanie przez chiński rząd. Co niby zarzucają BTC i ETH. Takie słowa nie mogą obejść się bez echa. Sam Vitalik Buterin - współzałożyciel ETH zanegował centralizację BTC i ETH przez Chiny. Sam XRP nazwał się shitcoinem.

Buterin: XRP to shitcoin
Summary of Ripple's Wells Submission

Przy okazji ETH warto wspomnieć, że uruchomiony niedawno węzeł Beacon ma się dobrze. I ETH 2.0 funkcjonuje. Przedstawiono zarobki walidatorów za stake’owanie ETH. Na ten moment zarabiają oni 0,002792 ETH co daje około 1,7 dolara. Posunięto się dalej i wyliczono, że dla rocznej stopy zwrotu będzie to 3,2%.

Nagroda za stake'owanie ETH

Microstrategy kupuje BTC

A przy okazji BTC. Pamiętacie ostatnie duże zakupy gigantów? Nie ma stop, jest kupno. Microstrategy wykłada kolejne miliony na zakup prawie 30 000 BTC. Tym samym kilku gigantów po takich transferach trzyma około 5% całkowitej podaży Bitcoina. Ten rok i adopcja krypto sprawiła także, że liczba aktywnych adresów BTC wzrosła dwukrotnie. Liczba ta urosła do ponad 1,2 miliona adresów.

Microstategy kupuje BTC za 650 milionów
Giganci mają około 5% podaży Bitcoina

Adopcja krypto rośnie

Wyciek i pogrzeb

Wyciek danych z firmy Hudson Rock, oferującej portfele Ledger to około 1,3 miliona użytkowników. Skradzione dane to ponad milion adresów subskrybentów Ledger oraz prawie 300 tysięcy danych zamówień na portfele sprzętowe. A w nich pełne dane zamawiających. Niestety są tam również dane Polaków, którzy już otrzymali maile z pogróżkami. Tytuł maila właśnie brzmi: pogrzeb.

Wyciek danych LEDGER
Maile z groźbami

Kradzież na EXMO

W podobnym czasie łupem hakerów padła także giełda EXMO. Jak donosi, skradzionych zostało około 5% środków.

Atak na EXMO