Na początku postaram się Was trochę zaskoczyć. Dla BTC, miesiąc luty to kontynuacja korekty rozpoczętej równo 8 stycznia 2021r. Teraz pewnie podniosły by się głosy przekonujące, że przecież wierzchołek z poziomu 155000 PLN został pokonany silnym, zdecydowanym – lutowym swingiem, a cena powędrowała po równe 216000 PLN. Oczywiście zgadzam się z tymi notowaniami. Niezaprzeczalny fakt. Jednak wzrosty te były niczym innym jak fragmentem korekty, która akurat w tym wydaniu ma kierunek zgodny z wcześniejszym trendem ( wzrostowym ). Stąd moje wcześniejsze przewidywania, że styczniowe spadki o wartości ok 45000 PLN zostaną powtórzone. Nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w lutym, a właściwie w jego ostatnim tygodniu zobaczyliśmy zjazd ceny o ok 49000 PLN….po czym niespodziewany ( czy spodziewany?) nagły, i impulsowy wzrost ceny 😊

Dla spóźnialskich dodam, że o ile Bitcoin prawdopodobnie będzie podążał po zaskakująco wysokie poziomy cenowe, odbywać się to musi zgodnie z pewnymi regułami. Jedną z tych reguł jest konieczność powtórzenia korekty, która trwała cały 2018 rok i zniosła cenę aż o 56000 PLN. Moja wątpliwość w lutym polegała na tym, czy dostaniemy zjazd o 45000 PLN opisany w pierwszej części, czy może ten o 56000 PLN wynikający z obowiązku powtórzenia korekty z 2018r.

Dodam, że konflikt pomiędzy opinią na temat, która z opisanych korekt będzie/jest realizowana wcale nie został jeszcze rozstrzygnięty. Zdaje się jednak dobiegać końca i miejmy nadzieję, że miesiąc marzec wyjaśni ostatecznie tę kwestię.

Osobiście, ponieważ nie ufam „walucie” USDT ( kolejna negatywna historia LUTY 2021r – wysoka kara finansowa dla Emitenta USDT w USA ), moje zakupy w dużej mierze zostały wykonane z PLN do BTC już po pierwszym zasięgu korekty. Nie ukrywam, że zostawiłem sobie część depozytu na ewentualność głębszego zjazdu i utrzymuję go do póki opisany wyżej spór nie zostanie jednoznacznie określony. Zdając sobie sprawę z pogłębiającej się inflacji nie jest dla mnie korzystne, utrzymywanie zbyt długo salda w walucie fiducjarnej i nie mówię tu tylko o polskiej Złotówce.

A co jeśli cena teraz nie wykona korekty o opisane ok 56000 PLN?

Odpowiedź jest prosta. Wykona ją później, w zasadzie wyżej. Mimo, że nie wiemy dokąd dotrze kolejny impuls wzrostowy, wiemy jak głęboka będzie kolejna korekta. I to jest klucz do ostatniego momentu na przyłączenie się do trwających wzrostów.

Z punktu widzenia analitycznego musze powiedzieć o jeszcze jednej ważnej przesłance, która miała miejsce właśnie w lutym. Otóż są pewne zasady, które mówią, że zawróceniu/zakończeniu trendu powinien towarzyszyć odpowiedni przekaz medialny. W przypadku rynku krypto miałby to być pozytywny przekaz medialny, mający a celu zachęcić ostatnich kupujących do rzekomych wzrostów. Stało się wręcz odwrotnie. Media publiczne dostrzegły Bitcoina (znowu…), jednak przekaz był całkowicie przeciwny. Osobiście obejrzałem, przynajmniej kilka recenzji w tv publicznej, które prezentowały świat krypto nawet nie w ciemnych barwach. Były to barwy czarne z domieszką krwistej czerwieni….Podsumowując przekaz publiczny – silnie negatywny, co zapowiada kontynuację wzrostów, a rozumiane powinno być jako skłonienie Hodlerów do sprzedaży ich coinów 😊.

O Altcoinach wypowiem się krótko. Korekta Bitcoina oraz fakt, że wg oceny inwestora, żeby ten mógł zarobić 100% własnego kapitału, BTC musiałby wzrosnąć do prawie pół miliona złotych, przekonały, że inwestycja w alty może być bardziej i szybciej opłacalna. Dlatego po raz kolejny odczuliśmy tzw. ALT SEZON. Niektóre z coinów wzrastały nawet o kilka tysięcy procent!!! W moim ujęciu tak silne strzały z dostępnych setek i więcej coraz to nowych altcoinów zdecydowanie bardziej przypominają hazard niż inwestowanie. Tu zdania są podzielone, ponieważ i w tym worku można wyodrębnić kilka projektów, które wykraczają poza ramy „zwykłego” altcoina.

Faktem jest, że w lutym dominacja Btcoina spadła poniżej 60% z okolic 75%, które widzieliśmy na przełomie roku.

Wniosek jest jeden, dopóki Bitcoin pozostaje w trendzie wzrostowym, a w ramach tego trendu wykonuje korekty spadkowe, to właśnie te chwile sprzyjają wybijaniu coraz to nowych ATH przez pozostałe coiny ze świata krypto.

Na koniec, życzę Wam udanego handlu!