Giełda i moje oferty


Giełda

Zakładka na BitBay, która nas najbardziej interesuje. To tutaj dokonujemy transakcji na wybranych rynkach. Skupimy się na interfejsie i rodzajach ofert, trading zostawiamy na późniejsze części kursu.

Nad wykresem po lewej stronie znajdujemy następujące informacje:

  • Rynek – na zrzucie BTC/PLN,
  • Kurs ostatniej transakcji czyli wartość jednej jednostki kryptowaluty w przeliczeniu do ceny transakcji,
  • Wolumen – wysokość obrotu kryptowalutą na danym rynku w ciągu ostatnich 24 godzin,
  • Najwyższa i najniższa cena z ostatnich 24 godzin.

Reszta informacji pomoże w analizie rynku, który przeglądamy. Dla przykładu: wolumen, który jest niezwykle ważną daną, na którą zawsze powinniśmy zwrócić uwagę przed wejściem na rynek. Z reguły chcemy, aby wolumen był jak najwyższy, bo to oznacza, że sporo się dzieje na danym rynku.

Wykres

Skarbnica wiedzy dla wszystkich traderów, szczególnie entuzjastów analizy technicznej. Na BitBay możecie dostosować widok samego wykresu i zakres czasowy. Więcej na temat czytania z wykresu w późniejszych rozdziałach.

Oferty

Na BitBay znajdziemy aż 6 rodzajów ofert, wśród nich są:

A. Limit (wystaw ofertę) – charakteryzuje się dużą kontrolą. W tym przypadku sami ustalamy dwa wybrane parametry z dostępnych trzech (trzeci obliczany jest na podstawie pozostałych dwóch):

  • Kurs,
  • Ilość kryptowaluty,
  • Wartość

Przy ofercie limitowej należy zwrócić uwagę na dwa, zaznaczone symbole:

  • Ikona kup/sprzedaj wszystko (monety) – po kliknięciu system przekaże wszystkie dostępne środki z salda na zakup lub sprzedaż.
  • Post only – gwarantuje znalezienie się oferty w orderbooku (co zapewnia nam prowizję maker). W przypadku, gdyby oferta mogłaby zostać zrealizowana od razu system ją anuluje.

B. Market (szybka transakcja) – Kupujemy lub sprzedajemy wybraną przez siebie ilość kryptowaluty. System realizuje oferty licząc od najkorzystniejszej.  Częstym błędem początkujących jest przekonanie, że Market gwarantuje nam zakup/sprzedaż po kursie ostatniej rynkowej transakcji lub aktualnie najkorzystniejszej oferty. To przeświadczenie może być fatalne w skutkach szczególnie na płytkich rynkach, kiedy to orderbook jest pełen małych ofert i większy zakup/sprzedaż po markecie sprawia, że ostatnie realizowane oferty są wyjątkowo niekorzystne. Pamiętajmy, że Market gwarantuje nam zakup lub sprzedaż określonej przez nas ilości kryptowaluty, a nie jej korzystną cenę.


Pozostałe rodzaje ofert omówimy w części o Trybie PRO.

Moje oferty

W zakładce moje oferty znajdziemy wszystkie oferty, które są przez nas aktualnie wystawione.