Dysonans podecyzyjny

Dysonans podecyzyjny.png

Czy kiedykolwiek po podjęciu decyzji poczułeś się źle?

A może pojawiły się wątpliwości dotyczące jej słuszności? 

Nie Ty jeden tego doświadczyłeś- to naturalny mechanizm fachowo nazywany dysonansem podecyzyjnym. Aktywizuje się, gdy wybieramy pomiędzy różnymi wariantami- w przypadku rynku kryptowalut może być to wybór produktu, w jaki zainwestować. 


Przykładowo;  gdy zdecydujemy się na zakup Bitcoina, powinniśmy mieć  na uwadze fakt, że jest to mniej ryzykowne, niż w przypadku altcoinów. Większe ryzyko może nieść za sobą większe zyski, ale i straty. Inwestycja w stabilniejsze rynki może obniżyć zarówno możliwość utraty środków, jak i wielkość zarobionych środków. Warto w tym momencie zaznaczyć, że wyceny kryptowalut ulegają bardzo dynamicznym zmianom, a w porównaniu do rynku tradycyjnego ich wahania są o wiele większe. 


Dyskomfort związany z podjętymi decyzjami inwestycyjnymi może potęgować aktualna sytuacja na giełdzie, jeśli np. kupimy nasze jednostki, a ich cena spadnie. Z drugiej strony, gdy nasza decyzja będzie korzystna w stosunku do bieżącej sytuacji na rynku utwierdzimy się w przekonaniu, że własna analiza jest skuteczna. W takim momencie czyha na nas kolejna pułapka złudnego poczucia kontroli i nadmiernej pewności siebie. Poczucie nieograniczonej mocy może uśpić naszą czujność, a tym samym wstrzymywać inwestora od poszukiwania kolejnych informacji, które hipotetycznie mogłyby pomóc w optymalizacji ryzyka.