FOMO

FOMO.png

FOMO (ang. fear of missing out) to syndrom najczęściej opisywany w kontekście mediów społecznościowych, jednak w obszarze inwestycji w kryptowaluty możemy zdefiniować go jako lęk przed niewykorzystaniem aktualnej sytuacji na rynku. W aspekcie behawioralnym może przejawiać się np. nieustannym śledzeniem kursu. 


Badania wykazały, że osoby, które silniej doświadczają FOMO, nieustannie porównują swoje życie z życiem innych, myśląc o swoich standardach życia jako gorszych, niewystarczających. (Aydın 2018: 416). Przekładając rezultaty tych badań na sytuację na giełdzie; inwestorzy mogą porównywać się do pozostałych graczy pod kątem wiedzy czy zaangażowania. Ponadto dynamiczne wahania kursów kryptowalut mogą to uczucie potęgować, a to może wpłynąć na częstotliwość jego sprawdzania.

W konsekwencji osoba ta pozostaje w ciągłej gotowości jak biegacz w bloku startowym czekający na wystrzał. Nie pozostaje to obojętne dla całego organizmu. Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na dwa układy:

  • współczulny, który aktywizuje się w sytuacjach stresowych,
  • przywspółczulny, który odpowiada za odpoczynek oraz poprawę samopoczucia.


Z pewnością, każdy z was doświadczył obu tych stanów, jednak w tym momencie skoncentrujemy się na tym pierwszym. W momencie, gdy zaobserwujemy u siebie szybsze bicie serca, pocenie dłoni, napięcie mięśni itd. możemy stwierdzić, że nasze ciało informuje nas o zagrażającej sytuacji, ale także o swojej mobilizacji do walki lub ucieczki. Zatem uznać można, że jest to naturalny doping dla organizmu, jednak jak z każdą formą dopingu bywa- długotrwałe stosowanie może powodować skutki uboczne. Pomyśl o sobie jako o sportowcu, który nie tylko trenuje, ale także poświęca sporą część czasu na regeneracje.  


Wpływ aktywizacji układu współczulnego na nasz organizm.
I. K. Çelik, O. Eru, R. Cop (2019). The Effects of Consumers’ FoMo Tendencies On Impulse Buying and The Effects of Impulse Buying on Post- Purchase Regret: An Investigation on Retail Stores. BRAIN, 10(3), 2067-3957. 

Vuzharov, M. (2019). UX & FOMO. Looking for love or looking for options?. Digital Age in Semiotics & Communication, 2, 77-91.