Rola psychologii w tradingu

Podobnie jak każdy inny globalny rynek, także rynek kryptowalut wymaga od inwestora dużej wiedzy z zakresu rynków finansowych, znajomości danych makroekonomicznych oraz branżowo-technologicznych czy też zagadnień dotyczących analizy technicznej lub fundamentalnej. Jednak nie jest to wszystko, co potrzebne jest do tego, aby odnosić sukcesy w tej dziedzinie. Nie od dziś wiadomo, że wszystkiemu, co kręci się wokół pieniędzy towarzyszą zazwyczaj emocje, a wszystkiemu, co kręci się wokół dużych pieniędzy-duże emocje. Niestety, jak dobrze wiemy, pośpiech i emocje nie są dobrym doradcą, a już na pewno nie na rynkach finansowych.

Kiedy inwestor zarabia, bo rynek porusza się zgodnie z jego założeniami, to wtedy przeżywa emocje pozytywne-radość, zadowolenie, poczucie spełnienia, błogość, a nawet takie jak euforia czy upojenie. Z drugiej strony, kiedy inwestor traci, gdyż rynek porusza się przeciw jego inwestycji, to dominujące emocje mają charakter negatywny i są to najczęściej niezadowolenie, złość, gniew, frustracja, stres, które wraz z pogłębianiem się strat przeradzają się w rozczarowanie, bezsilność, a nawet depresję. Tego rodzaju napięcia towarzyszą każdemu inwestorowi, początkującemu i doświadczonemu, ale tylko ten, który potrafi nad nimi zapanować i nie podejmuje decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocjonalnego impulsu będzie osobą bardziej predestynowaną do osiągnięcia sukcesu na rynkach kryptowalut i innych. 

Aby być bardziej skutecznym inwestorem, niewątpliwie potrzebna jest znajomość właśnie psychologii. Warto w tym miejscu dokonać rozróżnienia na psychologię tłumu, czyli te czynniki rynkowe, które mogły mieć wpływ na zmianę kursu, co pozwala zrozumieć, dlaczego poszedł on w tę, a nie inną stronę. Poza tym jest jeszcze oczywiście psychologia inwestora, czyli zbiór tych czynników, które pozwalają zrozumieć, dlaczego dana osoba podejmuje takie, a nie inne decyzje inwestycyjne i co należy zrobić aby poprawić niesprzyjające osiągnięciu sukcesu zachowania i decyzje.

Psychologia tradingu (czy też psychologia inwestowania) odnosi się do różnych emocji i stanów psychicznych, które pomagają odnieść sukces lub przyczyniają się do porażki w handlu na rynkach finansowych, w tym oczywiście na rynku kryptowalut. Psychologia tradingu reprezentuje różne aspekty indywidualnego charakteru i zachowań, które wpływają na podejmowanie decyzji przed, w trakcie i po zakończeniu handlu na rynku. Psychologia tradingu jest równie ważna, jak inne cechy poszczególnego inwestora, takie jak wiedza, doświadczenie i umiejętności w określaniu sukcesu handlowego. 


Najważniejsze emocje związane z handlem na rynkach finansowych to strach i chciwość, natomiast inne emocje, które również napędzają zachowania o podłożu handlowym, inwestycyjnym bądź spekulacyjnym, to nadzieja i żal.