Wysyłanie Bitcoina

Podstawową funkcją Bitcoina jest transfer wartości. I dzisiaj pokaże Ci jak przesyłać Bitcoina. Na inny portfel czy tez giełdę.

Będziemy dokonywać transakcji przy pomocy zainstalowanego w poprzedniej lekcji portfela Exodus. 

Chciałbym szczególnie podkreślić kwestię opłat i oczekiwania na potwierdzenie transakcji.

Każda transakcja w sieci Bitcoin wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. W różnych portfelach będzie ona różnie nazywana. Najczęściej spotykane angielskie nazwy to Fee, Network Fee bądź Transaction Fee. Po polsku chyba najczęściej używaną formą jest opłata transakcyjna.

Za pomocą jej wielkości możemy wpływa na szybkość potwierdzenia naszej transakcji.

Ponieważ sieć Bitcoina ma ograniczoną przepustowość, to tylko pewna ilość transakcji jest w stanie znaleźć się w bloku transakcyjnym i tym samym zostać potwierdzona. Za selekcję transakcji odpowiadają górnicy, który wykopują dany blok. I to do nich trafia właśnie opłata transakcyjna. Dlatego w pierwszej kolejności do bloku wybiorą te transakcje, które mają ustalone wysokie fee.

Działa tutaj prosta wolnorynkowa mechanika. Zależy Ci na szybkości, zapłać więcej.

Portfel Exodus automatycznie za nas kalkuluje wielkość opłaty transakcyjnej. Tak, aby była to najniższa wartość, która pozwoli transakcji na znalezienie się najbliższym bloku. Korzystając z tego portfela możemy mieć pewność, że nasze transakcje będzie stosunkowo szybko potwierdzane. Jednak czasem będziemy musieli za to sporo zapłacić.